Dnia 27.12.2021 r. przypada 103 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie jest wydarzeniem szczególnym w historii Wielkopolski i Polski. Przypomnieć trzeba o 1795 r.,  w którym nasz kraj zniknął z mapy Europy. Trzeba było czekać aż 123 lata, aby na powrót tam zagościć. Polacy nie czekali biernie na wolność. Wielokrotnie wybuchały powstania, które miały zrzucić jarzmo niewoli. Jednakże największym zwycięskim powstaniem było Powstanie Wielkopolskie. Wielkopolanom przyświecały słowa ,,Roty” M. Konopnickiej: ,, Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy” . Nie możemy zapomnieć o dzielnych powstańcach, którzy wywalczyli dla nas wolność i polskość. Nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym chodzimy do polskich szkół i mówimy po polsku. Z tej okazji w naszej szkole została zorganizowana wystawa prac uczniów, pod czujnym okiem p. Beaty Ińskiej oraz p. Mikołaja Witaszyka.

M. G.