Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kochajmy nasz język…

O to, że każdy użytkownik języka powinien szanować swoją mowę ojczystą, upominają się od wieków poeci, językoznawcy, dziennikarze, nauczyciele i wszyscy ludzie, dla których słowo ma wielką moc. Wybitny polski poeta - Leopold Staff, w wierszu pod tytułem Mowa ojczysta tak oto pisał:

Bądź z serca pozdrowiona,

Ojczysta święta mowo!

Niby łańcuchem złotym

Wiąże nas twoje słowo.

(...)

Tyś nasza twierdza, tarcza,

Opieka i obrona,

Ojczysta święta mowo,

Bądź z serca pozdrowiona!

Te wzruszające słowa stały się także przyczynkiem do organizacji w naszej szkole projektu edukacyjnego pod nazwą – Kochajmy nasz język. Wspomniany projekt odbył się 9 marca 2021 r. i wpisał się w obchodzony rokrocznie na całym świecie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Najważniejszym celem przedsięwzięcia uczyniono właśnie konieczność poszanowania mowy ojczystej, uwrażliwienie na piękno języka. Na uwagę zasługuje fakt, że tzw. nauka zdalna nie stała się przeszkodą w zorganizowaniu i przeprowadzeniu projektu… Wręcz przeciwnie. Narzędzia do edukacji zdalnej młodzież wykorzystała perfekcyjnie.

Uczniowie naszej szkoły wykazali się niezwykłą kulturą osobistą i… językową. Dyktando konkursowe napisało ponad 400 osób. Laureaci wykazali się ogromną i rozległą znajomością zasad ortograficznych, bo w bardzo trudnym tekście, pojawiły się pojedyncze pomyłki. Ostatecznie tytuł Mistrza Ortografii Szkoły Podstawowej nr 21 w Poznaniu uzyskali:

Maja Suchecka (4a) – w kategorii klas 4-6,

Stanisław Kobielak (8a)/ Mikołaj Pol (7b)/ Antoni Roth (7b) – ex aequo w kategorii klas 7-8.

 

Z kolei w Konkursie Pięknego Czytania niespodziewanie udział wzięło aż 60 osób. Czytano wiersze oraz fragmenty tekstów prozatorskich polskich poetów i pisarzy. Kapituła konkursowa miała twardy orzech do zgryzienia podczas wyłaniania zwycięzców tej oratorskiej potyczki. Ostatecznie ustalono następujących laureatów:

- w kategorii klas 4-6

I miejsce – Kornelia Kaluba – kl. 6c,

II miejsce – Marcelina Słomińska – kl. 4b,

III miejsce – Anna Dzikowska – kl. 5b i Jagoda Myślińska – kl. 6b – ex aequo.

 

- w kategorii klas 7-8

I miejsce – Zuzanna Lewandowicz – kl. 7d,

II miejsce – Jagoda Wiśniewska – kl. 8c,

III miejsce – Maja Dudkowiak – kl. 7e. 

Gratulacje!

Wróćmy jednak do konkursu, którym rozpoczęliśmy nasz szkolny projekt… To właśnie wówczas przypomnieliśmy sobie, jak piękny i jednocześnie niełatwy jest nasz rodzimy język polski. Na potwierdzenie zacytujmy fragment tekstu, z którym zmierzyli się uczniowie:

„Naukowcy wzięli pod lupę nauczanie zdalne. Okazuje się, że znaczna grupa uczniów i pedagogów nie najgorzej, poradziła sobie z hipernowoczesnym systemem edukacji (…). Niełatwe wyzwanie stanęło też przed rodzicami. To prawdziwi herosi. Obowiązki służbowe, caluteńki dom na głowie, pomoc siedmioipółletnim pierwszoklasistom, uprzątnięcie chaosu organizacyjnego, przygotowanie pełnowartościowych, posiłków (…). Drodzy poznanianie! Wychowankowie naszej szkoły! Nie traćmy nadziei! Na pewno, szast-prast, szybciutko, poradzimy sobie z pandemią (…). Tymczasem dbajmy o zdrowie. Bądźmy hoży!”

Warto także zauważyć, że w dniu trwania projektu Samorząd Uczniowski prowadził rozmowy, podczas których można było podzielić się wrażeniami i spostrzeżeniami, związanymi z tym niezwykłym dniem projektowym… Ogłoszono nawet zabawę-konkurs na najciekawszy strój związany z realizowanym projektem oraz hasło językowe dotyczące Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Nadesłane pomysły przerosły oczekiwania organizatorów.     

I tak nasz projekt edukacyjny, realizowany w formie zdalnej, dobiegł końca. A my kolejny już raz uświadomiliśmy sobie, że ojczysta mowa to wielki dar. Dlatego z dumą i satysfakcją powtarzamy dziś słowa Leopolda Staffa:

Tyś nasza twierdza, tarcza,

Opieka i obrona,

Ojczysta święta mowo,

Bądź z serca pozdrowiona!

 S. W.